Před projektem

Jak vznikl nápad?

V roce 2013 absolvovala paní učitelka Mgr. Martina Tesařová specializačním studiu k výkonu specializovaných činností v oblasti environmentální výchovy a při psaní závěrečné práce ŠKOLNÍ PROGRAM EVVO, v kapitole: Vize školy v oblasti environmentální výchovy do roku 2018, vznikla myšlenka na zarostlém a nevyužitém školním pozemku vybudovat přírodní učebnu. Vize do roku zněla: Environmentální výchova je zahrnuta do většiny vyučovaných předmětů a výuka je přesunuta částečně i do venkovních prostor, kde je využívána (nejen pro výuku přírodovědných předmětů) venkovní učebna. Školní pozemek se využívá a slouží jako pomůcka nejen pro předmět „Pracovní činnosti“, ale i pro další přírodovědné předměty.

Tento projekt je spolufinancován Státním fondem životního prostředí ČR na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

„Přírodní zahrada Jeřabinka“

Jelikož se pokoušíme vybudovat přírodní zahradu již delší dobu a věříme, že se nám záměr projektu podaří realizovat, podnikli jsme v tomto směru již několik kroků. Například:

• naplánování a sepsání projektové dokumentace
  • jednání s místním zahradním architektem panem Kuzníkem již v roce 2015
  • podání žádosti o poskytnutí účelové neinvestiční dotace Z rozpočtu moravskoslezského kraje Dotační program Podpora environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty pro školní rok 2016/2017 s názvem „Učebna v přírodě pro výuku a relaxaci“ (neúspěšně)
  • podání žádosti na Nadace partnerství - Výzva: Granty na výsadbu stromů 2016, název projektu: Stromové arboretum (neúspěšně)
  • zmapování možnosti všech zúčastněných stran – obce, školy, rodičů, potencionálních sponzorů – místních firem, organizací, dobrovolníků
  • vyhledávání a oslovení budoucích partnerů ke spolupráci písemnou formou v srpnu 2017 (Lesy č.r., místní podnikatele, kamenolomy, stavebniny, OBI a další)
  • plánování výsadby i podoby zahrady se všemi účastníky (projektant, pedagogové, žáci)
  • seznámení se záměrem projektu zřizovatele, SRPŠ a Radu školy na plenární schůzi rodičů dne 3. 10. 2017
  • představení projektového návrhu pedagogům a zaměstnancům školy na pracovní poradě školy dne 5. 12. 2017
  • seznámení se záměrem projektu na Zastupitelstvu obce dne 14. 12. 2017